Česká atletika má po letech opět silnou generaci čtvrtkařů a mezi ní nechybí ani náš Honza Tesař! Potvrdilo to vystoupení reprezentační štafety na úplný závěr programu halového evropského šampionátu v Praze. Kvarteto Daniel Němeček, Patrik Šorm, Honza Tesař a Pavel Maslák si v bouřící O2 Aréně doběhlo v národním rekordu pro bronz. Honza je historicky prvním atletem z Houštky, který kdy získal medaili ať už na světovém nebo evropském šampionátu a navíc je tedy s ostatními členy štafety držitelem národního rekordu. Gratulujeme!!!
Na start jediného a tedy i finálového běhu štafety čtvrtkařů vstupovala naše čtveřice v roli adeptů na medaili. Štafetu rozbíhal Daniel Němeček a svou roli zvládnul velmi dobře. Na seběhu se nenechal odstrčit irským závodníkem a do druhého kola vbíhal v kontaktu s čelem závodu na třetím místě. Před první předávkou sice trochu odskočila polská štafeta, ale Daniel Němeček vysoké tempo udržel a Patrikovi Šormovi předával stále na třetím místě s nepatrným odstupem za druhou štafetou z Belgie. Patrik Šorm se soustředil zejména na to, aby se před něj nedostala žádná ze tří zbývajících štafet a chvílemi to vypadalo, že se může posunout před prvního z belgických bratří Borléeových Dylana. V závěrečné fázi druhého úseku se ale prakticky rozhodlo o bronzu pro naše kvarteto. Belgická štafeta nám trošku poodskočila, ale zároveň Honza Tesař vyrážel na třetí úsek s komfortním náskokem. Honza běžel třetí hodně rychlou čtvrtku během tří dnů, ale prakticky to na něm nebylo vidět. Udržel si odstup na belgickou štafetu a naopak trochu stáhnul náskok Poláka Krawczuka v čele závodu. Honza nakonec zaběhl pátý nejlepší čas ve štafetách oficiálně 45,59!!!. Pavlovi Maslákovi Honza předával s nevelkým odstupem a české publikum stále věřilo v možné vylepšení pozice naší štafety. Jak vedoucí Polsko, tak druhá Belgie však na poslední úsek vsadila na odpočinuté závodníky a na Pavlovi Maslákovi už přece jen byla znát únava. Už po prvním ze závěrečných dvou okruhů bylo jasné, že česká štafeta získá bronz.
Pavel Maslák proběhl cílem třetí v čase 3:04,09 a kluci tak časem o více než dvě vteřiny vymazali z rekordních tabulek patnáct let starý rekord čtveřice Jiří Mužík, Jan Poděbradský, Štěpán Tesařík a Karel Bláha. Ti ovšem s časem 3:06,10 brali v belgickém Gentu zlato. Ohlas bronzové štafety můžete shlédnout zde a jak na závěr podotýká Pavel Maslák, nemusí být kluci bez šance ani na mistrovství světa v Pekingu. Pro Honzu a jeho trenéra a otce v jedné osobě Honzu Tesaře st. je MS v Pekingu další motivací a výzvou.
Další boleslavská stopa na šampionátu
Už ve čtvrtek v předprogramu se na start štafety na 8×200 metrů postavily smíšené štafety staršího žactva ze šesti resp. pěti krajů (Praha postavila dva výběry). Ve výběru Středočeského kraje nemohla chybět naše Bára Veselá, která se stihla zotavit po nepříjemném pádu z před čtrnácti dnů. Bára byla oproti původnímu rozestavení, kdy měla běžet na druhém úseku, finišmankou celé štafety. Sice přebírala štafetový kolík na prvním místě, ovšem nepatrný náskok proti klukům z prvního pražského výběru a jihočeského výběru neměla šanci udržet. Výběr ze středu Čech tak nakonec doběhl třetí, nebýt nepovedeného startu a několika nepodařených předávek včetně upuštěného kolíku, mohl středočeský výběr pomýšlet na příčku nejvyšší.
Bára si tak mohla vyzkoušet atmosféru vrcholného podniku, škoda jen, že se organizátoři rozhodli pro její zařazení do předprogramu, kdy se hala teprve začínala plnit. Pro všechny zúčastněné mladé atlety by byl o dost větší zážitek pokud by se start posunul třeba těsně před slavnostní zahájení. I tak Báru sledovaly desítky nejmladších atletů naší přípravky, kterých do hlediště na úvodní den šampionátu a slavnostní zahájení nakonec dorazilo více než sto!!! Pro drtivou většinu z nich to byl obrovský zážitek, zejména když se jim dostalo pozornosti televizních kamer a mohli se vidět na velké TV kostce.
No a nejčastěji televizními kamerami zabíraným členem našeho atletického oddílu nebyl Honza Tesař, ale jeden z nejzkušenějších českých rozhodčích, startér Josef Hanykýř.