Proč současné vedení města nemá rádo atletiku?

Atletika ve Staré Boleslavi byla a je výstavní skříní sportu v našem souměstí. Jestli tomu tak bude i do budoucna není tak úplně jasné, protože ASB není rozhodně miláčkem současné radnice a nadpis článku bohužel není jen řečnickou otázkou. Abychom se dostali k odpovědi je třeba uvést následující fakta.
Žádost o grant z naší strany nemá v současné době cenu podávat
První náznak se objevil v loňském roce, kdy jsme podávali žádost o grant na pořádání Mistrovství ČR ve vícebojích všech věkových kategorií ve výši 30.000,- Kč. Tato nesmírně organizačně namáhavá třídenní akce má samostatný rozpočet, který prakticky vždy končí vyrovnaně, a v předchozích letech ji vždy radnice finančně podpořila. V roce 2015 i přes ústní příslib radnice na tuto akci neposkytla ani korunu.
Jen díky jednomu z ochotných sponzorů, který tento náhlý výpadek z rozpočtu nahradil, skončilo pořadatelství republikového šampionátu s vyrovnaným rozpočtem. V roce 2015 přitom město podpořilo obdobné akce: MČR dorostenců v kanoistice na divoké vodě (50.000,- Kč), MČR v šermu šavlí (25.000,- Kč) nebo Houštecký cyklomaraton (30.000,- Kč). Tyto všechny akce přinášejí městu velkou reklamu a pro místní podnikatele zejména v oblasti pohostinství jsou velkým přínosem. My se však bez podpory města o pořadatelství Mistrovství ČR do budoucna hlásit nebudeme.
Vedení města tak pouze využilo loňského vícebojařského šampionátu k vlastní bezplatné propagaci, když starosta Picek celou akci zaštítil a místostarostové Homolka s Kváčou a radní Jirovský přišli předávat ceny medailistům. Vysvětlení, že máme nejvyšší příspěvek na členskou základnu, a že tedy další peníze nepotřebujeme, neobstojí. Ano máme prakticky největší členskou základnu mládeže ve městě, ale jak už jsme uvedli výše, rozpočet na pořadatelství republikového šampionátu nemá s rozpočtem na fungování atletického oddílu vůbec nic společného.
V letošním roce jsme pro změnu město žádali o grant na chystané oslavy 75. výročí založení atletického oddílu ve Staré Boleslavi. Grant ve výši 17.000,- Kč (po odečtení naší spoluúčasti 11.000,- Kč) jsme chtěli použít na výrobu plakátů, zajištění stanů pro případ nepřízně počasí a zaplacení hudebního tělesa. Od města jsme ani letos neviděli žádný příspěvek, ačkoliv například loni při oslavách stejného výročí obdržel BK Brandýs částku ve výši 35.000,- Kč. A tak bychom mohli pokračovat. Holt se budeme muset přizpůsobit a oslavy budou trochu skromnějšího rázu. Nemusíme říkat, že i tato akce má samostatný rozpočet.
Co se týká dotací na investice a opravy nemá prakticky cenu dodávat, že jsme za oba dva roky, kdy současná garnitura na radnici vládne nezískali do rozpočtu ASB na potřebné opravy a rekonstrukce ani korunu.
Peníze od města tedy dostáváme jen na sportovní mládež, na trenéry a na podporu sportovní činnosti, na kterou ovšem dosáhnou prakticky všechny sportovní oddíly a kluby z našeho města. Nejde o to, že bychom záviděli ostatním oddílům, jen chceme poukázat na skutečnost, že atletice v oblasti dotací a grantů za poslední dva roky zkrátka není tak úplně přáno.
Nejde jen o dotace, znepříjemnit život lze i jinak
Například tím, že zatímco jiné sportovní oddíly už své příspěvky na činnost, mládež a trenéry pro rok 2016 od města obdržely, ASB nemá na svém účtu ani korunu a neustále jsme museli doplňovat další a další informace, které požadovala radní Zahrádková, místopředsedkyně finančního výboru Městského úřadu k vyúčtování příspěvků za rok 2015. Dopisy byly datované například tři týdny dozadu, ale na naši adresu například došly pouhé dva dny před požadovaným termínem dodání podkladů. K tomu přilepená pohrůžka, že pokud tento termín bez odezvy nestihneme, tak bude předán návrh radě města na vrácení příspěvku za rok 2015. Vše požadované jsme včas předložili v půlce června a do konce minulého týdne nám radní Zahrádková ani nikdo jiný z vedení města nesdělil, zda je vše v pořádku, ani když jsme se všude možně dotazovali. Doslova čerstvě je potvrzeno, že z naší strany bylo ohledně čerpávní příspěvků za loňský rok vše v pořádku!
To, že od města na investice neuvidíme ani korunu, na to už jsme si zvykli, ale že nám město bude házet klacky pod nohy při přestavbě posilovny a jejím propojení s hlavní budovou a tím pádem s šatnami, to jsme vážně nečekali. Argumenty, které neustále slyšíme, že tím narušíme ráz Houštky a celého atletického areálu, že máme předložit další a další studie a zpracovat projekt na budoucnost celého areálu opět neobstojí. On totiž každý další projekt něco stojí a naše pokladna není bezedná, jak by se některým radním mohlo zdát. Nás by pro změnu zajímalo, jak by změnilo ráz Houštky kasino v prostorách bývalých Slunečních lázních, o čemž vedení města vážně uvažuje.
Stavební komise nebere vůbec v potaz, že stávající stav stadionu a jednotlivých objektů už není vyhovující a potřeby atletů ze Staré Boleslavi nejsou stejné jako před čtyřiceti lety, kdy většina budov začala sloužit svému účelu. K zamyšlení nás rovněž nutí skutečnost, že vyjádření za město neposílá obyčejný úředník stavebního odboru, jak je tomu běžné, ale svůj podpis připojuje přímo starosta Picek.
Za nehorázné pak považujeme způsob přijetí předsedy Českého atletického svazu pana Varhaníka našimi radními. Český atletický svaz vyjádřil podporu rozvoje a vylepšení podmínek pro atletiku ve Staré Boleslavi, s tím že se zde připravuje mnoho skvělých atletů, oblékajících reprezentační dres napříč všemi věkovými kategoriemi a samozřejmě nelze přehlédnout počet nejmladších atletů ASB v atletické přípravce a školce. Po tom, v jakém duchu vedli naši páni radní celé jednání, můžeme prakticky na jakoukoliv finanční podporu ze strany ČAS zapomenout.
A proč tedy současné vedení města nemá rádo atletiku?
Minimálně od pěti ze sedmi členů městské rady je nám předhazováno, že máme peněz dost, vždyť penězovodem mezi ASB a spolkem Atletické středisko Emila Zátopka (ASEZ), neustále proudí tučné částky. Marně jednotlivé členy Rady města ubezpečujeme, že ASEZ není žádnou naší servisní organizací, a že mezi námi a ASEZ žádné peněžní toky neproudí. Radní Zahrádková se dokonce po této „horké“ stopě vydala z titulu své funkce radní a zastupitelky, aniž by ještě byla do těchto funkcí vůbec potvrzena na ustanovující schůzi zastupitelstva po volbách.
Jedinou společnou věcí s ASEZ je název stadionu, který je totožný s názvem spolku, tedy Atletické středisko Emila Zátopka. Výše uvedené domněnky o penězovodu jsou navíc velmi neuctivé k jednotlivým členům spolku ASEZ, kterým (nejen) Atletika Stará Boleslav vděčí za současnou podobu stadionu v Houštce!
Hlavní problém je ale jinde, a to v „konci“ Tělovýchovné jednoty Slavoj Stará Boleslav, jež se nově jmenuje Atletika Stará Boleslav, z.s. Ke konci roku 2014 totiž z TJ vystoupily oddíl ASPV a odbor lyžování a TJ se tak stala jednosložkovou, když v ní zbyli jen atleti. Ve stanovách odsouhlasených v roce 2009 při divokém „rozvodu“ s oddílem kopané a jezdeckým oddílem bylo sice uvedeno, že zbylé oddíly pak můžou vystoupit se svým majetkem, ale valná hromada atletického oddílu a následně i TJ s tímto krokem nesouhlasila, zejména proto, že se její členové domnívali, že jde o krok účelový a že rozdávat majetek ne zcela průhledným spolkům jen tak zadarmo nelze. V současné době je Atletika Stará Boleslav v soudní při o majetek jak s nástupcem oddílu ASPV Sportovním spolkem u Karla IV., tak s nástupcem lyžařského odboru sdružením SKITUR DESNÁ o.s.
Začněme třeba sporem s „lyžaři“, který je vcelku jednoznačný. Lyžařský odbor měl dle stanov TJ Slavoj Stará Boleslav zejména řádně pečovat o svěřený majetek, vybírat členské příspěvky a zajišťovat sportovní činnost členů odboru a zúčastňovat se soutěží vypsaných sportovními svazy. Nic z toho lyžařský odbor nečinil a o svěřený majetek pečoval tak, že zdevastovanou velkou Sokolskou chatu, na kterou jezdily děti řadu let na soustředění nebo na lyžařské výcviky, se podařilo taktak prodat. No a o malou chatu v Desné se nyní s nástupnickou organizací SKITUR DESNÁ soudíme. O chatu, kterou využívalo jen pár rodin ke své soukromé rekreaci, a kterou tito jedinci chtěli získat a využívat k těmto účelům i na dále. Valná hromada tedy nemohla v této věci rozhodnout jinak, než že majetek k těmto účelům nevydá.
Blížíme se k jádru věci. Členkou vedení SKITUR DESNÁ o.s. je totiž radní Zahrádková, která se tak dostává do velkého střetu zájmů, už jen tím, že je spoluodpovědná za přidělování příspěvků sportovním organizacím a tím pádem i ASB. Radní a zastupitelka, která je s námi ve sporu by rozhodně neměla rozhodovat o tom, zda nám ty či oné finanční prostředky náleží. Současně by bylo zajímavé zjistit z jakého titulu radní Zahrádková pátrá nebo kdo radní Zahrádkovou pověřil pátráním po tom bájném penězovodu mezi ASB a ASEZ a jestli při tom neplýtvá svým drahým časem radní a zastupitelky. S ohledem na výše uvedené se domníváme, že by měla paní Zahrádková ze všech funkcí, které ve vedení města zastává, odejít.
Počkáme si jak dopadne soud a jeho rozhodnutí budeme respektovat. Stejně tak si budeme počínat i v případě majetkového sporu o areál „U Karla IV“. Do té doby areál budeme spravovat a současně se budeme snažit do našeho oddílu Asociace sportu pro všechny najít nové trenéry, abychom mohli uspokojit obrovskou poptávku ze strany těch nejmenších dětí a jejich rodičů. Nevidíme však jediný důvod proč by mělo náš soudní spor vedení města komentovat či nějak jinak řešit a zejména naznačovat, že dokud majetek nevydáme, tak nedostaneme od města ani korunu!! Toto vedení města, které nemá žádné své vlastní sportoviště, skutečně nepřísluší!!
Myslíme si, že by výše uvedené skutečnosti měli znát všichni členové ASB, rodiče mladých atletů a vlastně všichni občané našeho souměstí. Proto jsme se rozhodli tento článek zveřejnit.